KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Památky > Kostel sv. Petra a Pavla

kostel

Upozornění pro zájemce o návštěvu kostela sv. Petra a Pavla v Konecchlumí!

Kostel sv. Petra a Pavla s unikátní křížovou cestou mistra Vladimíra Komárka je v právě probíhající turistické sezóně 2016 otevřen k prohlídce za následujících podmínek:

Prohlídka pro 1-2 osoby 100,- Kč
Prohlídka pro 3-10 osob 200,- Kč
Prohlídka pro 11 a více osob  400,- Kč

Prohlídku lze uskutečnit pouze na základě předchozí tel. domluvy, vždy nejméně týden předem! Současně žádáme o sjednávání prohlídek pokud možno na všední dny.

Kostel je pro prohlídky uzavřen. Otevření je plánované na Velikonoce 2017.

Děkujeme za pochopení.

Prohlídku je možné si domluvit na tel. 725 081 045 (Eva Lánská).

Obec Konecchlumí hlédá průvodce/průvodkyni do kostela sv. Petra a Pavla v Konecchlumí. Případní zájemci se prosím hlaste na tel.: 607 679 584 (Aleš Hlawatschke) nebo e-mail: starosta@konecchlumi-obec.cz

Barokní kostel sv. Petra a Pavla, byl postavený v letech 1728-1729 D.T Morazzim na místě původní gotické svatyně ze 14.st.

Na stejném místě stával původně malý dřevěný gotický kostelík zmiňovaný v listinách již v roce 1355, kdy jeho patronem byl Jan z Verdeka a ze Žlunic. Kostelík měl pravděpodobně postranní oltáře a náležela k němu i fara. Z listin se lze dozvědět i to, že po husitských válkách patřil ultrakvistům, tedy že se v něm přijímalo pod obojí. Po Bílé Hoře (r. 1621) přechází opět do správy katolické církve a fara u kostela je pravděpodobně v této době zrušena. Na počátku 18. století je už kostelík ve velmi špatném stavu a tak se rozhoduje o stavbě nového barokního kostela.

Stavbu nového kostela financuje František Norbert hrabě z Trauttmansdorffu a k jeho výstavbě dochází v letech 1728-1729 pod vedením stavitele D. T. Morazziho. Za první světové války kostel přichází o své zvony, které byly rekvírovány a použity jako materiál při válečné výrobě. Za pozornost jistě stojí, že v neděli 31. března 2002 je v kostele instalováno a vysvěceno 14 deskových obrazů o rozměrech 1,8 x 0,9 m – Křížová cesta mistra Vladimíra Komárka.

KostelKostel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KostelKostel