KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > Konecchlumský mokřad

Konecchlumský mokřad

Chráněná lokalita v katastru obce Konecchlumí byla budována a dokončena na podzim r. 2011. Realizace projektu byla financovaná z dotačního titulu, který obec obdržela, jako ocenění v soutěži Vesnice roku 2008, konkrétně výhru v kategorii o péči o zeleň v obci a životní prostředí (Zelená stuha).

Na realizaci se podílel Velkojaroměřský pozemkový spolek, který se stará o více než sto lokalit královehradeckého kraje, vzácných zejména pro svoji biologickou hodnotu.

Konecchlumský mokřad se nachází v severní části obce, sousedí s historicky nejmladší obydlenou lokalitou Konecchlumí (viz mapa)

Zdroj mapových podkladů:  Copyright PLANstudio s.r.o.

Praměnišťní louka obsahuje následující floru:

Před provedením zoologického průzkumu byl prozatím zjištěn výskyt následující fauny:

(pozn.: latinské názvy jsou zároveň odkazy na web s podrobnějšími informacemi)

Dle Velkojaroměřského spolku, začala záchrana této lokality za minutu dvanáct. Nejprve lokalitě hrozil zánik, neboť pro svůj podmáčený charakter přestala být obhospodařována. Mezitím však došlo k přeměnění lokality na stavební parcelu což mohlo znamenat její faktický konec. Proto se jednalo s novými vlastníky lokality o tom, zda by bylo možné alespoň nejcennější plochy zachránit. Majitelé jsou ochraně lokality vstřícní. Pro jistotu se však před plánovanými zemními pracemi zrealizoval částečný záchranný transfer některých rostlin na sousední parcelu, která je v majetku obce Konecchlumí a o kterou je ochotna se tato obec dlouhodobě starat.

 

Odborné informace čerpány z webu realizátora projektu http://www.jarojaromer.cz