KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > sdh 2014

Výsledky:

poř.soutěžní družstvopožární útok    štafeta     čas celkem
1. SDH Mlázovice 25,07s 68,1s 93,17s
2. SDH Lužany 24,55s 79,1s 103,65s
3. SDH Konecchlumí  25,8s 91,6s 117,40s
4. SDH Choteč 30,03s 90,1s 120,13s
5. SDH Šárovcova Lhota  31,34s 94,3s 125,64s
6. SDH Svatojánský Újezd  N 115,2s N

 

Okrsková soutěž v požárním sportu se v letošním roce konala v sobotu 17. května. Pořadatelství se zhostil SDH Lužany na fotbalovém hřišti tamtéž. Soutěž byla unikátní a ojedinělá tím, že se jednalo o noční variantu.

SDH Konecchlumí do soutěže vyslal tým mužů. Bohužel, v letošním roce byl termín okrskové soutěže kolizní s jinými aktivitami nominovaných členů resp. byl shodný s dobou, kdy byl daný člen zdravotně indisponován. Byla snaha o sestavení i ženského družstva, bohužel se nepovedlo, což není žádná překážka pro sestavení týmu na klání příští.

Mužská nominace se sice tvořila, ale výrazně kostrbatěji, než-li tomu bylo v letech minulých. Z loňského týmu, který bojoval o celkové prvenství, se letošní soutěže účastnil pouze Jirka Polák, Jarda Turbo Rajtr a Aleš Hlawatschke. Další část týmu byla složená z "požárníků - noviců": Radek Smolík, Lukáš a Vašek Fišar ml. a Petr Vích ml. V týdnu před soutěží došlo k postupně ke zdravotní indispozici Toma Zachovala, Zdendy Jaroše, Jardy Myšky ml. a dokonce v den soutěže Romana Fejfara. Pracovní povinnosti do závodu nepustily Pepču Frýbu ml., Radka Kolce a hvězdnou stálici našeho sboru Jirku Měsíčka ml. Uvedený seznam členů sboru by sám o sobě stačil na sestavení dream-teamu, který by zcela jednoznačně aspiroval na velkého favorita soutěže...

Improvizovaná sestava na soutěž vyrazila unikátním babosedem, taženým traktorem. O toto se postarala mega-star mezi dobrovolnými hasiči a současně i jeden z nejlepčích strojníků našeho sboru v jeho historii Jirka Poldi Polák! Za tento počin je nutné smeknout (se) a poděkovat. 

Soutěž samotná byla ze strany pořadatelů učebnicově a skvěle připravená. Leč, naprosto drastické počasí jejich snahu ukrylo pod studený déšť. Zima, vítr, déšť, to všechno poznamenalo téměř nulový divácký zájem. O to větší patří obdiv těm fanouškům, kteří i přesto do Lužan dorazili. Náš tým přijelo podpořit celkem sedm statečných, kteří vzhledem k nastalým povětrnostním podmínkám, panujícím toho večera, zaslouží neskonalou úctu, poděkování a hudlana navrch (Jarda Myška, Fanda Pácal prostřední a nejmladší, Jana, Vendulka a Terezka Poláková, Lada Smolíková).

Soutěžení předcházela krátká debata nad způsobem soutěže. Diskutovalo se zejména nad štafetou, kde bylo všemi odsouhlaseno odstranění lávky z posledního úseku (kluzký povrch = nemožnost bezpečného překonání). Další diskuze se točila kolem bariéry, kde při dešti také hrozilo nebezpečí zranění a její nahrazení nižší překážkou (břevnem). Lehce zmatečné hlasování bylo na třetí pokus většinové pro zachování 2m vysoké bariéry, tak se mohlo začít. Systém soutěže byl zvolen na součet času štafety a lepšího ze dvou požárních útoků. Soutěž jednotlivců byla zrušena.

SDH Konecchlumí na prvním úseku reprezentoval Petr Vích ml., který skok oknem zvládl poprvé v životě excelentně. Nebýt o tři čísla větších bot, pravděpodobně by překážku zvládl ještě lépe... :-) Druhý úsek běžel Jarda Turbo Rajtr, který si s nebezpečně nepříjemnou bariérou poradil a i on svůj úsek zvládl velmi hezky. Třetí úsek odběhl novic Radek Smolík, který tzv. minimax zvládl bez zaváhání. Poslední úsek měl na starosti Aleš Hlawatschke. Hadice s rozdělovačem a proudnicí se mu povedlo spojit sice rychle, hezky, ale jedna koncovka bohužel zůstala prázdá (vyklozla mu z ruky) a bylo tedy nutné udělat několik kroků zpět, což bylo v konečném účtování nemálo vteřin ve výsledném čase štafety navíc, které položily základ propastné ztrátě na vedoucí týmy. Po první disciplíně byl SDH Konecchlumí až na čtvrtém místě s minimální ztrátou na SDH Choteč, ale s obří a nesmazatelnou ztrátou na SDH Lužany a SDH Mlázovice.

Rozdíly v dosažených časech mezi jednotlivými sbory byly tak obrovské, že bylo před "královskou disciplínou", tedy požárními útoky rozhodnuto o pořadí na prvním a druhém místě celkového pořadí. Tuhý boj se očekával o poslední medailové umístění, kde SDH Choteč držel vteřinový náskok na SDH Konecchlumí. První útoky všem týmům vyšly relativně bez zaváhání a dle předpokladů. Žádný tým si nevytvořil osobní super čas, ale ani nikterak nepropadl. Po první sérii útoků nastala výměna týmů v průběžném pořadí na 3. a 4. místě, kdy SDH Konecchlumí svého konkurenta z Chotče přeskočil díky požárnímu útoku o bezmála 5 vteřin rychlejším.

Druhé útoky byly spíše přehlídkou až groteskních chyb jednotlivých sborů. Snad každému týmu se povedlo "vymyslet" nějakou minelu, čímž bylo dané, že se celkové pořadí měnit nebude.

SDH Konecchlumí si nakonec odvezl bronzové umístění, což je možná proti minulým roků ústup z bojů o první místa. Na druhou stranu, i tak je náš sbor v novodobé historii stále zcela jednoznačně nejúspěšnějším sborem okrsku a nesporným rekordmanem v dosažení medailových umístění v nepřetržité časové linii od roku 1999! K tomu je nutné přidat zmínku o personálním obsazení týmu, které bylo v letošním roce opředeno až smolnou shodou zdravotních komplikací u většiny hvězdných opor našeho týmu z posledních let. Naproti tomu, všichni členové letošního týmu ukázali, že i s malými zkušenostmi, ale s velkým srdcem a odhodláním, lze nesměle konkurovat borcům z okolních sborů, kteří by své hasičské zkušenosti mohli doma přehrabovat vidlemi, jako stodolu plnou slámy.

Na závěr večerního hodnocení si nejeden člen týmu přál, aby okolnosti dovolily a SDH Konecchlumí se v letošním roce zúčastnil min. jedné další soutěže. Není tajemstvím, že materiální vybavení a zejména strojní výkon k tomuto vyloženě vybízí!

Nelze opomenout poděkování všem členům týmu, kteří reprezentovali SDH Konecchlumí na letošní noční okrskové soutěži v Lužanech a současně s tím i vyslovit přání, aby u noviců nezůstalo jen u jednoho zářezu na své proudnici a u starců, aby si ještě na nějaký ten zářez svoji proudnici řádně chystali a leštili... :-)

                                                                                                                                                                                       -W-