KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > 11. Konecchlumská traktoriáda

V sobotu 6. září 2014 se na Vítově louce v Konecchlumí uskutečnil již 11. ročník Konecchlumské traktoriády. Po-jubilejní klání bylo s očekáváním vyhlíženo, zda se potvrdí vzestupná tendence zájmu o tuto akci, jak mezi diváky, tak i mezi jezdci. Potvrzením obého v reálu, bylo tou nejlepší odměnou a poděkováním pro všechny organizátory a pořadatele.

I letošnímu setkání doma vyrobených malotraktorů přálo počasí a jeho téměř tropický ráz, dal akci třpytivý punc. I díky tomu si cestu do závodního areálu našlo 900 diváků, kteří sledovali zápolení čtyř desítek malotraktorových nadšenců! Jezdci k nám opět dorazili doslova z celé ČR, mj. nechyběli zástupci z Plzeňského, Libereckého nebo Středočeského kraje.

Den byl tradičně zahájen přehlídkou jednotlivých strojů v depu, kde měl každý návštěvník možnost si malotraktory prohlédnout.

Po slavnostním zahájení následovala disciplína "jízda zručnosti", ve které šlo o spojení ukázky šikovnosti jezdců i síly strojů. Závodníci startovali z krkolomné polohy (sedící s nohami na stole) a při tom si pročítali nejnovější vydání čtrnácti-deníku Nejreport... Poté "běželi" ke svému stroji, nastartovali a zapojili břemeno, které museli odtáhnout do cíle. V letošním roce bylo vytvořeno břemeno nové, zaručující větší bezpečnost, jak diváků, tak i jezdců samotných. Tuto tradiční disciplínu opanoval v kategorii 2x2 Martin Zvonek (Kacákova Lhota) a v 4x4 dominoval loňský obhájce celkového prvenství Martin Vaňousek (Kochánky, okr. MB).

Po první disciplíně následovalo slavnostní defilé jednotlivých jezdců, kde byl každý závodník i jeho stroj detailně představen přítomným divákům.

Představení jezdců vyvrcholilo kulturní vložkou a sice vystoupením Freddie Mercury show a Elvis Presley show, kde se nesmí zapomenout připomenout fakt, kdy "velký Freddie i veliký Elvis" mezi diváky vpadnul z maringotky - babosedu, což se stalo bezpochyby poprvé v jeho kariéře... :-)

Dalším z vrcholných bodů bylo exhibiční vystoupení Radka Malinského se svým truck-trialovým speciálem Tatra 815 6x6.

K tomu všemu návštěvníkům mj. točil pivo Mistr ČR Jakub Šenekl.

Všechno do té doby konané bylo přípravou diváků na to hlavní a tím byla samozřejmě "královská" disciplína traktor-kros. Místní, svojí obtížností již proslavená závodní dráha, byla tentokráte ještě o další "level" posunuta do vyšší obtížnostní kategorie. Prohloubení jednotlivých terénních nerovností a vytvoření dalších umělých prohlubní, dávalo naději na závody, kde se ukáže skutečná připravenost, jak jezdců, tak i jejich strojů. Hned první jízdy ukázaly, že trať bude pro někoho náročnější, až nad jeho síly... První jízdy nakonec absolvovala většina závodního pole s mírnými, někdo s většími obtížemi.  Pro druhé jízdy bylo nutné strojní úpravy dráhy, resp. míst, kde docházelo doslova k "utopení" jednotlivých strojů. Po několika odjetých druhých jízdách se ukázalo, že bude nutné dráhu upravit v daleko větším rozsahu, aby byla zajištěna průjezdnost min. nadpoloviční většině startovního pole. Po této úpravě byla dráha již sjízdnější, ale náročnost to byla vskutku obrovská, o čemž by mohl vyprávět např. kovačský Miloš Mádle, který v jednom z brodů svůj stroj doslova překlopil. V těchto momentech byly v dráze vytvořené terénní nerovnosti, kde absolutní většina malotraktorů doslova mizela pod zemským povrchem, měnila se na ponorky a závodníci byli zralí na dýchací přístroje... Jedno jisté je zcela jednoznačně, dráha nekompromisně zkoušela připravenost všech závodníků a každý, kdo nalezl alespoň odvahu, vjet do ní, patří mezi opravdové hrdiny a vítěze 11. ročníku Konecchlumské traktoriády! Obrovsky obtížnou disciplínu "traktor-kros" v kategorii 2x2 překvapivě nejlépe zvládl Miloš Laloušek (Žeretice) a kategorii 4x4 opět opanoval nedostižný Martin Vaňousek (Kochánky, okr. MB).

Celkové umístění v jednotlivých kategoriích bylo ve znamení obhajoby prvenství z minulých ročníků. Kategorii 2x2 si dokázal podmanit Martin Zvonek (Kacákova Lhota), stejně, jako v roce 2009. Celkové výsledky kategorie 4x4 nepřinesly žádné překvapení a z prvenství se mohl radovat loňský celkový vítěz, létající Martin Vaňousek (Kochánky, okr. MB), kterému se jako prvnímu jezdci v historii, podařilo obhájit loňské prvenství! Cenu starostky obce Evy Lánské za nejkrásnější traktůrek obdržel Martin Karban (Plhov, Traktor Team Český Ráj).

Celý motoristicko-recesistický den ukázal, že se pořadatelé dokáží poučit z chyb v ročnících předešlých, co se týká zejména odvětví občerstvení, které fungovalo bez čekání a na vysoké úrovni, mluvíme-li o podniku "na zelené louce", kde je nutné si elektřinu vyrábět náhradními zdroji a celé zázemí vybudovat "z nuly".

Poučeni z chyb byly pořadatelé i u disciplíny "jízda zručnosti" aneb "tažení břemene", kde bylo zajištěno břemeno nové. Jinak tomu je už u disciplíny "traktor-kros". Bohužel, ani traktor-bagr nebyl očekávanou spásou a nezamezil totálnímu zneprůjezdnění závodní traktor-krosové dráhy. Na druhou stranu, nebýt přítomného traktor-bagru, skončila by pravděpodobně celá disciplína fiaskem po projetí několika málo strojů... Pořadatelé začali s napravováním této chyby bezprostředně po skončení závodu, kdy hned druhý den došlo ke strojní úpravě dráhy. Nyní čeká trať zpevnění kamenitým podkladem, které by mělo zamezit "ponorkovému syndromu", Jednotlivé vjezdy do brodů a výjezdy z nich, budou koncipovány tak, aby se mohlo z brodů vyjíždět lehčeji, ale zároveň, aby byla zachována i určitá obtížnost dráhy. Pořadatelé chápou, že najít ideální poměr mezi "blátivým peklem", které je divácky nejatraktivnější a dráhou, která je sjízdná pro většinu strojů, je velmi obtížný úkol. Na druhou stranu, mnoha leté zkušenosti hovoří, že existuje poměrně slušná naděje, že se to už v případě 12. ročníku Konecchlumské traktoriády podaří.

Zda tomu tak bude určitě, o tom se přijďte přesvědčit v sobotu 5. září 2015 opět na Vítovu louku v Konecchlumí. Děkujeme za Vaši přízeň a již nyní se těšíme naviděnou!

Na úplný závěr patří obrovský dík nekonečnému zástupu všech těch, kteří se na uspořádání 11. ročníku Konecchlumské traktoriády podíleli. Patří sem zejména 45 pořadatelů, kteří zajišťovali servis divákům i závodníkům po celý soutěžní den, ale i mnoho dalších, kteří se na akci podíleli např. zapůjčením nějakého zařízení. Děkujeme, nebýt Vás a Vašeho nezpochybnitelného přispění, nebylo by možné takovýto motoristicko-recesistický podnik tvořit!

                                                                                                                                                                                          -W-

Oficiální výsledky:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Oficiální propozice 11. ročníku Konecchlumské traktoriády ZDE

program dne:

9:00 - 10:00 hod. prezentace účastníků
10:30 hod. slavnostní zahájení
10:45 hod. start disciplíny "jízda zručnosti"
cca 11:45 hod. slavnostní představení jezdců a jejich strojů
cca 12:00 hod. ??? překvapení pro diváky i závodníky ???
??? Kuba Novotný - nový Mistr ČR v autokrosu (kat. RB125)
cca 12:05 hod. Elvis Presley show
cca 12:30 hod. Truck-trial show - Radek Malinský, Tatra 815 6x6
cca 13:00 hod. start prvního kola disciplíny "traktor-kros"
cca 14:00 hod. Freddy Mercury show
cca 14:30 hod. start druhého kola disciplíny "traktor-kros"
cca 15:30 hod. vyhlášení výsledků

 

Počet přihlášených závodníků  37

 

č.jméno pilotaobecrace-team
1.  Vaňousek Martin                             Kochánky                                    Tatra team Kochánky                 
2.  Vaňousek Roman Kochánky Tatra team Kochánky
3.  Karban Martin Plhov Traktor Team Český Ráj
4.  Myška Jaroslav Konecchlumí  
5.  Polák Jirka Koonecchlumí  
6.  Vaněk Aleš ml. Nemyčeves Traktor Team Nemyčeves
7.  Hlaváček Radek Vysoké Veselí  
8.  Zvonek Martin Kacákova Lhota  
9.  Formánek Karel Butoves  
10.  Rajtr Turbo Jarda Kovač  
11.  Měsíček Aleš Konecchlumí  
12.  Novák Miroslav Vitiněves  
13.  Mádle Miloš Kovač  
14.  Luštický Josef Konecchlumí  
15.  Pácal František st. Konecchlumí  
17.  Carlos Kofránek ml. Libošovice Traktor Team Česká Ráj
18.  Halbich Pavel Sobotka  
19.  Minařík Josef Konecchlumí  
20.  Chvojka Jiří Pilínkov (okr. Liberec) Team Pilínkov
21.  Tvrzník Luděk Pilínkov (okr. Liberec) Team Pilínkov
22.  Tvrzník Jan Pilínkov (okr. Liberec) Team Pilínkov
23.  Štěrba Pavel Kratonohy traktor team Kratonohy
24.  Myšák 82 Chlumec nad Cidlinou traktor team Kratonohy
25.  Dufek Pavel Březovice  
27.  Laloušek Miloš Žeretice  
30.  Stuchlík Luboš Vidonice  
31.  Fiala Jiří Losiná (okr. Plzeň) Traktor team Losiná
32.  Nekola Jiří Losiná (okr. Plzeň) Traktor team Losiná
33.  Loukota Václav Losiná (okr. Plzeň) Traktor team Losiná
35.  Vaněk Aleš st. Nemyčeves  
36.  Karban František Libošovice Traktor Team Český Ráj
37.  Holman Vladimír Konecchlumí  
38.  Vraštil Martin Ohnišťany  
39.  Tobolka Roman Ohnišťany  
40.  Kraus Bohuslav Vysoké Veselí  
44.  Purma Milan st. Ohnišťany  
45.  Purma Milan ml. Ohnišťany