KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > 12. Konecchlumská traktoriáda

Dvanáctý ročník Konecchlumské traktoriády se konal v sobotu 5. září 2015 na tradičním závodišti v Konecchlumí (Vítova louka).

Akce byla opět koncipována, jako oslava doma vyrobených malotraktorů a jejich konstruktérů, aby předvedli své umění. Pořadatelé vypsali následující čtveřice disciplín:

  • Ráno traktoristy (zábavná jízda, kde bude rozhodovat souměrnost)
  • Tažení břemene (tradiční disciplína, kde zvítězí nejrychlejší jezdec)
  • Traktor-sprint (novinka - jízda na cca 15-20m, vítězí ten nejrychlejší)
  • Traktor-kros (královská disciplína, kde vyhraje ten nejrychlejší)

Pro diváky bylo připravena spousta novinek a doprovodný program, ze kterého si mohl vybrat každý. Největší lákadlem byly ženy v blátě, exhibice nadějného autokrosaře Jakuba Novotného, pěna pro děti nebo velká nafukovací skluzavka.

Samotné závody malotraktorů byly tvořené z kvarteta disciplín (ráno traktoristy, tažení břemene, traktor-sprint a traktor-kros).

První a zároveň novou disciplínu „ráno traktoristy“ ovládl v kategorii 2x2 Josef Luštický (Konecchlumí), před Jirkou Polákem (Konecchlumí) a Martinem Vraštilem (Ohnišťan). V kategorii 4x4 vyhrál Milan Purma (Ohnišťan), druhý byl Martin Vaňousek (Kochánky, okr. MB) a třetí Radek Hlaváček (Vysoké Veselí).

Druhá soutěž byla tradiční „tažení břemene“. V kategorii 2x2 byl nejúspěšnější Martin Zvonek (Kacákova Lhota), před Romanem Vaňouskem (Kochánky, okr. MB) a Martinem Vraštilem (Ohnišťany). Ve čtyřkolkách disciplínu nejlépe zvládl Martin Vaňousek (Kochánky, okr. MB), druhý byl Milan Purma (Ohnišťany) a třetí Radko Hlaváček (Vysoké Veselí).

Další novou disciplínou byl „traktor-sprint“. V kategorii 2x2 byl první Roman Vaňousek (Kochánky, okr. MB), druhý Miloš Laloušek (Žeretice) a třetí skončil Jan Tvrzník (Pilínkov, okr. Lbc). V kategorii 4x4 byl nejrychlejší Martin Vaňousek (Kochánky, okr. MB), druhý Milan Purma (Ohnišťany) a třetí Luděk Tvrzník (Pilínkov, okr. Lbc).

Poslední disciplínou byla královská disciplína „traktor-kros“. V kategorii 2x2 byl první Roman Vaňousek (Kochánky, okr. MB), druhý Jarda Turbo Rajtr (Kovač) a třetí Jan Tvrzník (Pilínkov, okr. Lbc). V kategorii 4x4 dojel nejrychleji do cíle v novém rekordu dráhy 49s. Martin Vaňousek (Kochánky, okr. MB), druhý za ním Luděk Tvrzník (Pilínkov, okr. Lbc) a třetí Milan Purma (Ohnišťany).

V celkovém pořadí kategorie 2x2 byl nejúspěšnějším Jan Tvrzník (Pilínkov, okr. Lbc), za ním Roman Vaňousek (Kochánky, okr. MB) a Martin Vraštil (Ohnišťany). V kategorii 4x4 byl zlatý Martin Vaňousek (Kochánky, okr. MB), stříbrný Milan Purma (Ohnišťany) a bronzový Radek Hlaváček (Vysoké Veselí).

Cenu starosty obce za dlouhodobý přínos Konecchlumské traktoriádě obdržel Karel Formánek.

Po skončení disciplín se premiérově uskutečnil Konecchlumí cross-run-tour. Běh v traktor-krosové dráze, byl pro diváky velmi poutavý, pro účastníky velmi obtížný… Do závodu se nakonec přihlásil rovný půltucet odvážlivců, kteří bahenní peklo „proběhli“ v následujícím pořadí: zvítězil Aleš Hlawatschke před Benem Kotkem a Radkem Smolíkem. Čtvrtý byl Tomáš Houška, pátý „Mečoun“ a šestý Jiří Měsíček st.

Bezprostředně po skončení běhu měl následovat vrchol dne, tedy profi souboj žen v bahně. Incident, po kterém byl 12. ročník Konecchlumské traktoriády ukončen, již většina z vás zná:

Vážení fanoušci Konecchlumské traktoriády, z médií již většina z vás byla informovaná o tragické události, která se odehrála minulou sobotu v Konecchlumí. V průběhu 12. ročníku Konecchlumské traktoriády, po skončení traktorových disciplín, před vyhlášením výsledků a mimo prostory závodiště, došlo k nehodě mladého traktoristy. V kritickém stavu byl letecky dopraven do nemocnice v HK. Bohužel, ve středu výše uvedený a jediný účastník nehody zemřel. Příčinu nehody vyšetřuje Policie ČR. Závěrem je nutné poděkovat všem pořadatelům a divákům, kteří se zraněnému snažily poskytnout první pomoc až do příjezdu složek IZS.

Na úplný závěr patří velké a upřímné díky všem, kteří se podíleli na uspořádání 12. ročníku Konecchlumské traktoriády.

Speciální poděkování patří Královehradeckému kraji za finanční podporu letošní traktoriády.

                                                                                                                                                                                          -W-

 

NOVÉ propozice k soutěžním disciplínám 2015

Vzpomínka na loňský ročník ZDE

Objednání DVD videa z Konecchlumské traktoriáda ZDE

Souhrn výsledků:

 

 

počet přihlášených jezdců 25
č. jméno jezdce bydliště traktor-team
1. Vaňousek Martin Kochánky Tatra team Kochánky 
2. Vaňousek Roman  Kochánky Tatra team Kochánky
3.      
4. Rajtr Turbo Jarda  Kovač        
5. Myška Jaroslav Konecchlumí   
6. Novotný Lukáš Nový Bydžov  
7. Pácal František Konecchlumí  
8. Hlaváček Radek Vysoké Veselí   
9. Měsíček Aleš Konecchlumí Tajfůn team Knc
10. Polák Jirka Konecchlumí  
11. Formánek Karel Butoves  
12. Hejcman Petr st. Jaroměř  
13. Zvonek Martin Kacákova Lhota   
14. Ceral Jirka Slotov (okr. Náchod)   
15. Hejcman Petr ml. Jaroměř  
16. Tvrzník Luděk Pilínkov (okr. Liberec)   
17. Tvrzník Jan Pilínkov (okr. Liberec)  
18. Zeman Jaromír Čičová (okr. Rychnov nad Kněžnou)   
19. Vostřel Michal Nepolisy  
20. Mádle Miloš Kovač  
21. Vraštil Martin Ohnišťany  
22. Vaněk Aleš st. Nemyčeves  
23. Smotlacha Jiří Nepolisy  
24. Laloušek Miloš Žeretice  
25.      
26.      
27. Holman Vladimír Konecchlumí  
28. Purma Milan Ohnišťany  
29.      
30.      

 

 pamětní list pro účastníky: