KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Památky > Kostel sv. Petra a Pavla

kostel

Prohlídka kostela

Kostel sv. Petra a Pavla s unikátní křížovou cestou mistra Vladimíra Komárka je otevřen k prohlídce za následujících podmínek:

minimální počet osob: 2
cena za osobu 50,-Kč

Prohlídku lze uskutečnit pouze na základě předchozí telefonické domluvy, vždy nejméně týden předem! Současně žádáme o sjednávání prohlídek pokud možno na všední dny.

Prohlídku je možné si domluvit na telefonních číslech 725 081 045 (paní Eva Lánská) nebo
776 702 956 (paní Martina Kunčíková).

 

 

Historie kostela

Barokní kostel sv. Petra a Pavla, byl postavený v letech 1728-1729 D.T Morazzim na místě původní gotické svatyně ze 14.st.

Na stejném místě stával původně malý dřevěný gotický kostelík zmiňovaný v listinách již v roce 1355, kdy jeho patronem byl Jan z Verdeka a ze Žlunic. Kostelík měl pravděpodobně postranní oltáře a náležela k němu i fara. Z listin se lze dozvědět i to, že po husitských válkách patřil ultrakvistům, tedy že se v něm přijímalo pod obojí. Po Bílé Hoře (r. 1621) přechází opět do správy katolické církve a fara u kostela je pravděpodobně v této době zrušena. Na počátku 18. století je už kostelík ve velmi špatném stavu a tak se rozhoduje o stavbě nového barokního kostela.

Stavbu nového kostela financuje František Norbert hrabě z Trauttmansdorffu a k jeho výstavbě dochází v letech 1728-1729 pod vedením stavitele D. T. Morazziho. Za první světové války kostel přichází o své zvony, které byly rekvírovány a použity jako materiál při válečné výrobě. Za pozornost jistě stojí, že v neděli 31. března 2002 je v kostele instalováno a vysvěceno 14 deskových obrazů o rozměrech 1,8 x 0,9 m – Křížová cesta mistra Vladimíra Komárka.

KostelKostel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KostelKostel