KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Památky > Kostel sv. Petra a Pavla

kostel

Prohlídka kostela

Kostel sv. Petra a Pavla s unikátní křížovou cestou mistra Vladimíra Komárka je otevřen k prohlídce za následujících podmínek:

minimální počet osob: 2
cena za osobu 100,-Kč

Prohlídku lze uskutečnit pouze na základě předchozí telefonické domluvy, vždy nejméně týden předem! Současně žádáme o sjednávání prohlídek pokud možno na všední dny.

Prohlídku je možné si domluvit na telefonním čísle 776 702 956 (paní Martina Kunčíková).

 

 

Historie kostela

Barokní kostel sv. Petra a Pavla, byl postavený v letech 1728-1729 D.T Morazzim na místě původní gotické svatyně ze 14.st.

Na stejném místě stával původně malý dřevěný gotický kostelík zmiňovaný v listinách již v roce 1355, kdy jeho patronem byl Jan z Verdeka a ze Žlunic. Kostelík měl pravděpodobně postranní oltáře a náležela k němu i fara. Z listin se lze dozvědět i to, že po husitských válkách patřil ultrakvistům, tedy že se v něm přijímalo pod obojí. Po Bílé Hoře (r. 1621) přechází opět do správy katolické církve a fara u kostela je pravděpodobně v této době zrušena. Na počátku 18. století je už kostelík ve velmi špatném stavu a tak se rozhoduje o stavbě nového barokního kostela.

Stavbu nového kostela financuje František Norbert hrabě z Trauttmansdorffu a k jeho výstavbě dochází v letech 1728-1729 pod vedením stavitele D. T. Morazziho. Za první světové války kostel přichází o své zvony, které byly rekvírovány a použity jako materiál při válečné výrobě. Za pozornost jistě stojí, že v neděli 31. března 2002 je v kostele instalováno a vysvěceno 14 deskových obrazů o rozměrech 1,8 x 0,9 m – Křížová cesta mistra Vladimíra Komárka.

KostelKostel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KostelKostel