KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > Novoroční projev starosty 2016

Novoroční projev starosty obce 2016

Vážení spoluobčané,

dovolte mi Vám přednést svůj druhý novoroční projev ve starostenské kariéře.

V samém úvodu svého mluvení si dovolím upozornit, že dnes nebude má obvyklá věta „Pro lepší zapamatování, opakuji hlášení“. Věřím totiž, že já zvládnu toto na první dobrou, stejně tak věřím, že i Vy zvládnete na první dobrou toto vstřebat.

Včerejškem jsme všichni završili rok 2015, který byl z pohledu dění v naší obci velmi turbulentní. Povedlo se dokončit plánovanou rekonstrukci veřejného osvětlení v části Konecchlumí, která se odehrála v rámci kabelizace elektrického vedení. Stavebně byla dokončena budova zázemí sportovního areálu, která byla zahájena v roce 2013. Z organizačního hlediska byla velmi vysoko hodnocena loňská Konecchlumská traktoriáda, která se ale bohužel otřásla v základech po nešťastné události, po jejím skončení. Na čele žebříčku nepovedených projektů zatím zcela určitě figuruje stále řešený problém s rychlostí automobilů na hlavním silničním tahu v naší obci, nevyřešený převod kostela sv. Petra a Pavla v Konecchlumí do vlastnictví obce a nezprovoznění nového kiosku s rychlým občerstvením ve sportovním areálu. Pevně věřím, že vše do této chvíle nepovedené, se podaří v dohledné době uskutečnit ke spokojenosti nás všech. V tomto bych byl velmi rád, aby bylo nejpatrnější odhodlání a víra ve snaze o obrat k lepšímu, které by měly být to nejhlavnější, co nás všechny bude v tomto roce provázet, pokud se něco nepodařilo nebo nepodaří na 100%.

Ve své řeči si dovoluji použít pro mě nejkrásnější myšlenku prezidenta České Republiky Miloše Zemana, z jeho nedávného Vánočního projevu. Měli bychom se na sebe více usmívat, jako se nyní usmívám já na vás. Dovolte mi se na vás nyní také usmát J

Vrátím-li se ve svém proslovu k roku předešlému a výhledu do toho nového, přál bych nám všem, abychom měli možnost být pod slabší mediální masáží, než která bohužel velmi negativně ovlivňovala naši náladu hlavně v souvislosti s evropskou uprchlickou krizí.

S předchozí myšlenkou souvisí další přání, abychom si život v naší obci nechali co nejméně ovlivnit a co nejvíce se snažili o společné chvíle, kde bude hrát prim radost, smích a slzy dojetí z povedených skutků. Ve vesničkách našich velikostí platí možná dvojnásob známý slogan: Jaký si to uděláš, takový to máš. Proto si přeji, dělejme si to co nejlépe, abychom to co nejlepší měli. Ovšem, to je na každém z nás. V tomto nelze spoléhat na druhé a čekat, že to hlavní mpenzum úkonů za nás zvládne někdo jiný. Ostatně, Karel Gott má v jedné své písni známou pravdu, neboť zpívá „To musíš zvládnout sám, na to Ti sílu dám“. Proto se já připojuji a převedu do našeho prostředí: „To musíme zvládnout sami“, sílu nám bohužel v našem případku nedá nikdo zvenčí, ty si musíme dát také my samotní. Ale já vím, že na to máme, znám Vás a vím, že to jde, když se chce…

Ano, i chtíč je v mnoha momentech nejen obecního dění důležitý. Chtíč může být spojen s myšlenkou buď na osobní sex-symbol, který každý z nás může mít odlišný, a nebo lze chtíč použít ve smyslu konání pro své okolí.

Vše v tomto sledu myšlenek hovoří o jediném, vesnická pospolitost, radost a hrdost vůči vlastní obci, se nerodí sama. Proto oslavuji všechny vesničany, kteří k tomuto svým dílem přispívají.

No nic, pod nos mi sem začíná pronikat neoblomná vůně novoročních obědů místních hospodyněk, což je jasné znamení, že bych měl své mluvení směřovat ke konci, aby se vůně z hrnců neproměnila v připálený zápach.

Závěrem svého projevu bych Vám všem chtěl popřát co možná nejlepčí vykročení do právě započatého roku 2016, přeji Vám mnoho šťastných chvil v i vně katastru naší obce a hlavně Vám přeji, vlastně nám všem, abychom se na sebe co nejvíce usmívali, neboť i v letošním roce bude platit, že s úsměvem jde všechno líp. Přispěl-li k vyluzení úsměvu na Vaší tváři i můj dnešní projev, jsem spokojeně dojatý a již nyní se těším, jak se budeme úsměvy navzájem častovat třeba již dnes v 18 hodin při sledování Novoročního ohňostroje v Konecchlumí u prodejny potravin.

 

Vážení spoluobčané, děkuji za pozornost a přeji Vám dobrou chuť, pokud právě obědváte a hlavně mějte co nejvíce příjemný novoroční den!

 

zdraví Vás Aleš Hlawatschke, starosta obce