První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Kultura, akce > Kultura, akce - archiv > sáňkování 2009

1. sáňkařské závody v Konecchlumí

V neděli 22.2.2009 proběhly 1. sáňkařské závody v Konecchlumí. Ideální sněhové podmínky dovolily organizátorům připravit cca 150 m dlouhou závodní trať, která snesla ty nejpřísnější měřítka kvality. Uměle vybudované klopené zatáčky, nerovnosti a skoky, kladly velké nároky na řidičské umění jednotlivých závodníků.

Sáňkařský areál pod Mohylou Viléma Konecchlumského kolem 14:00 doslova praskal ve švech. Neskutečně obrovský zájem diváků a závodníků překvapil nejen organizátory samotné. Celkový počet přihlášených závodníků se vyšplhal na číslo 78!!! Dle odhadů se kolem závodní dráhy pohybovalo na 250 lidí, kteří byli svědky sáňkařského zápolení mezi závodníky všech věkových kategorií. Závodilo se ve dvou disciplínách. "Sjezd speciál": jízda na čas. "Sáňky-cross": závodí čtyři jezdci najednou (vychází ze ski-crossu nebo snowboard-crosu).

Na úvod předvedli své umění naše sáňkařské naděje. Nejmenší závodníci měli zkrácenou závodní trať. Mezi nimi byla nejrychlejší závodnicí Anežka Frýbová, která ve spolupráci s maminkou vyhrála úvodní závod dne. Na druhém místě skončil David Dvořák a pro bronz si na saních pospíšil Ríša Pospíšil. "Sáňky-cross" nejmenší závodníci nejeli.

Druhá věková kategorie byla složená z mládeže ve věku 11-16 let. Na trati "dospělácké" obtížnosti mladíci ukázali, že by se svými výkony mnohdy vyrovnali jezdcům vyšší kategorie. Dvoukolový sjezd speciál nejlépe zvládla Gábina Poušťková, před pronásledovateli opačného pohlaví Honzou Klamrtem a Davidem Kvasničkou. "Sáňky-cross" pro sebe rozhodl Honza Klamrt před svým jmenovcem Vorlíčkem ml. a "Kozlineckým" Stanoušem Chudobou ml.

Nejpočetněji obsazenou kategorií byla věková skupina závodníků 17-40 let. Celkem 37 závodníků zápolilo ve "sjezdu" a "sáňky-crossu". K viděni bylo mnoho zajímavých závodních strojů a jezdců na nich.

Ještě před startem této kategorie proběhla "kulturní vložka" v podobě ukázkové jízdy čtyřbobu, sáňkařského  týmu "Kokoti na sněhu". Kvarteto ostřílených borců společně se svým trenérem "Irwinem" uvedlo na pravou míru skutečnou předlohu, podle které byl v roce 1993 natočen známý film Kokosy na sněhu.

Jakmile "proletěl" čtyřbob cílem, začalo být rušno na startu. Tam již netrpělivě čekali závodníci na pokyn startéra, aby mohli pustit sebe a své stroje do sněhového koryta. Ve sjezdu speciál zvítězil v nejrychlejším absolutním čase 18,1 s Tomáš Houška (styl alá hrabě Harrach). Na druhém místě skončil Václav Stránský a třetí místo obsadil Vít Köstinger. Královská disciplína "sáňky-cross" obsahovala snad všechno, co divák podobného klání vyžaduje. Neustálé změny pořadí jednotlivých jezdců, karamboly, kontakty závodníků, efektní skoky atd. Finálovou jízdu pro sebe rozhodla a zlato tak získala Zlata Budinská, jezdící pod známým sáňkařským velkoklubem MaZla. Druhé místo obsadil Jakub "Jimmy" Strnad z Vietnamu a bronz si vyjel jeden z favoritů finále Martin Opic, závodící za MaZlu.

Kategorie veteránů (41 a více let) nabídla divákům překrásnou podívanou. Zkušenost, závodnická kvalita a až rutiiní zvládnutí nástrah trati, ukazovalo, že sáňky, pytle a pekáče nejsou v rukách žádných ořezávatek. Precizní zvládnutí tratě jednotlivých závodnic a závodníků bralo dech a ukázalo, že pilotky a piloti v této kategorii mají již mnoho najeto. "Sjezd speciál" zvládl nejlépe Miloslav Kučera (Rubín SKI), který své soupeře porazil až drtivým způsobem. Jeho "pivní" speciál byl opravdovou ozdobou celého sáňkařského odpoledne. Problémy s řízením se podařilo vyřešit při tréninku a po seřízení převodovky již neměl tento stroj v závodním poli konkurenci. Druhé místo obsadil Jan Vorlíček a bronz si vyjela domácí Luďa Měsíčková. Disciplína "sáňky-cross" byla rozdělena v této věkové kategorii na muže a ženy. V mužích potvrdil svoji dominanci ze sjezdu Miloslav Kučera (Rubín SKI), když vyhrál o šest délek způsobem start-cíl. Druhé místo obsadil Ladislav Klamrt. Třetím místem Jiřího Měsíčka st. bylo potvrzeno, že rodina Měsíčkova se směle může rovnat rodinným týmům, jako jsou např. ve sjezdovém lyžování rodina Záhrobských nebo Kosteličů... V kategorii žen, zvítezila Luďa Měsíčková, čímž jen potvrzuje slova uvedená výše. Na druhém místě dojela Jitka Floriánová (Veteránky) a třětí místo obsadila Lady G. Bramborová medaile zbyla na Evu Lánskou. Nutno dodat, že v ženské kategorii byla jasně patrná zkušenost a vyzrálost práce s pytlem všech zúčastněných závodnic.

Závěrem bych rád poděkoval všem, kteří se jakkoli podíleli na přípravě krásného zimního odpoledne. Půjčím si Olympijské heslo: "Dobrovolníci, bez vás by to nešlo, děkuji".

11. Houška Tomin ml. 54,6 36,5 91,1

Výsledková listina věkové kategorie "mládež 11-16 let" disciplína "sáňky-cross":

1. Klamrt Honza

2. Vorlíček Honza ml.

3. Chudoba Stanouš ml.

Výsledková listina věkové kategorie "produktivní 17-40 let" disciplína "sjezd speciál":