KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > sdh 2012

Okrsková soutěž v požárním sportu 2012

Výsledková tabulka:

poř. název SDH čas 1.útok čas 2.útok čas 3.útok součet dvou nej časů
1. SDH Konecchlumí 26,41s 23,15s 21,31s 44,46s
2. SDH Lužany 22,33s 22,41s 22,57s 44,74s
3. SDH Choteč 24,51s 25,07s 31,37s 49,58s
4. SDH Mlázovice 30,11s N 26,06s 56,17s
5. SDH Šárovcova Lhota 35,20s 40,32s 43,69s 75,52s
6. SDH Svatojánský Újezd N 50,88s 60,08s 110,96s

Po dlouholeté odmlce zavítala do Konecchlumí okrsková soutěž v požárním sportu. Omezené prostorové možnosti dovolují v naší obci uskutečnit "pouze" královskou disciplínu "požární útok". Pravidla soutěže byly schválené na okrskové valné hromadě + na schůzce předcházející okrskovému klání. Systém tří pokusů pro každý sbor, kdy se sčítají nejlepší dva, v sobě nese divácky atraktivní podívanou až do posledního pokusu, což se také potvrdilo.

V sobotu 12.května 2012 SDH Konecchlumí od časného dopoledne pečlivě připravoval závodiště, aby splňovalo ty nejpřísnější požadavky, jak pro soutěžící, tak i pro diváky. Vytrvalý déšť přípravy lehce přibrzdil, nikoli zastavil, což se v souboji "kdo vydrží déle", ukázalo jako rozhodující. Déšť nakonec organizátorům ustoupil, čehož hbitě využilo sluníčko a uvolněné místo nad závodištěm si okamžitě podmanilo.

Soutěžnímu zápolení předcházelo oficiální zahájení, které obstaral starostka okrsku Oavel Vích, velitel okrsku Jiří Měsíček a starostka Obce Konecchlumí Eva Lánská. Po oficialitách následovalo losování startovních čísel a lité boje mohly začít. (pozn.: losování proběhlo vskutku zajímavě - jednotlivá vylosovaná startovní čísla totiž po absolvování soutěže, bez vyjímky znamenala i konečné pořadí pro jednotlivé sbory...).

První kolo bylo pro absolutní většinu sborů i vyháněním všeho zvířectva z hadic, ale i tak se ukázalo, že v Lužanech měli letošní poprvé dávno za sebou a zbytek pole jen uznale zíral na čas 22,33s. Překvapivé bylo průběžné druhé místo sboru z Chotče. Domácí předvedli třetí nejrychlejší útok, ale čas 26,41s byl daleko za očekáváním. Mlázovicím v tu chvíli patřila nepopulární bramborová pozice a startovní pole uzavíraly Šárovcova Lhota se Svatojánským Újezdem.

Druhé kolo mělo odlišný náboj od prvního. Zejména pro domácí SDH Konecchlumí měl druhý pokus parametry "buď a nebo". Zkušení borci se oproti úvodnímu pokusu dokázali zlepšit o 3 vteřiny, ale na zatím bezkonkurenční Lužany to stále nestačilo. Průběžně vedoucí celek potvrdil čas z prvního kola (22,41s) a hodil pomyslnou rukavici mezi ostatní. Choteč si o vteřinu pohoršila a v celkovém průběžném hodnocení klesla na bronzovou pozici. K tragédii se schylovalo v táboře SDH Mlázovice, když soutěžní družstvo na sever od naší obce, nedokončilo svůj druhý pokus, což znamenalo pokles na 5.místo.

Třetí kolo bylo opravdovým vrcholem celé okrskové soutěže a divácky bylo nesmírně atraktivní a napínavé čekat, jak dopadne souboj o medailová umístění. Karty byly rozdány jasně, Konecchlumí muselo předvést výkon blížící se 21s a doufat, že lůžanští nepřekonají své dosavadní maximum a opět zopakují výkon nad 22s. Choteč byla spokojeně smířena s bronzem a v případě zaváhání některého z favoritů připravená, zaujmout pořadí vyšší. Na chvostu se jednalo pouze o procitnutí Mlázovic a vybojování alespoň nepopulární 4.příčky.

Jako první šli na řadu domácí borci. Všichni přítomní si uvědomovali tíhu okamžiku a všichni zároveň věděli, že výhru zaručuje pouze bezchybný pokus v čase, který za celé odpoledne zatím žádný sbor nedokázal pokořit. V okamžicích před startem se dala atmosféra krájet, při pokynu startéra se početné obecenstvo zhluboka nadechlo a čekalo, jak se domácím borcům soutěžní útok zdaří. V ten moment zavládlo na závodišti ticho, které prořezávalo pouze cvakání ozubených kol hodinového stroje ve věži kostela Sv. Petra a Pavla v Konecchlumí. Domácí hrdinové si precizně, se švýcarskou přesností, narovnali nástroje na základnu a jali se postavit na startovní čáru. Ve tvářích všech reprezentantů se v ten okamžik dala rozpoznat neskonalá touha po úspěchu a odhodlání takové velikosti, která by znamenala triumf i za cenu dopravy vody v kbelících, nikoli pomocí požární stříkačky. To už ale pokyn startéra započal "koncert", jehož hlavními protagonisty byli členové SDH Konecchlumí. Mocné odrazy na startovní čáře ukázaly skutečnou sílu, která byla skloubena s bezchybnou prací rukou na základně.  Jako dvě střely vyletěli "proudaři" Aleš Hlawatschke a Jan Vyčítal, za nimi se s rozdělovačem vznášel nad stébly trávy Tomáš Zachoval, kterému sekundoval s hadicí v ruce Roman Fejfar. Galapředstavení do učebnice požárního sportu předvedl Jarda Turbo Rajtr s košem a Jirka Měsíček ukázal nalévání té nejvyšší středoevropské úrovně. Orchestr dirigoval Jirka Poldi Polák, který s požární stříkačkou zacházel, jako velezkušený varhaník na vyprodaném koncertu ve chrámu Sv. Víta  v Praze. Celá výše uvedená souhra znamenala čas 21,31s. Jestliže doposud vedoucí sbor z Lužan každým svým pokusem hodil rukavici domácím, konecchlumští rukavici dokázali poměrně hezky zvednout, aby ji obratem vhodili před reprezentanty Lužan...

SDH Lužany nastoupili ke svému pokusu a všichni počtáři měli v ten okamžik jasno, pouze čas nižší než 22,13s by dokázal domácí celek připravit o velkolepý návrat na trůn okrskového požárního sportu. Lužanští zvládli i svůj třetí pokus a opět v téměř shodném čase, jako pokusy předešlé. Čas 22,57s bohužel v konečném součtu pro Lužany stačil "až" na druhé místo. Naprosto neuvěřitelná vyrovnanost všech předvedených pokusů znamenala velmi bizarní zajímavost: SDH Lužany v porovnání absolutně všech pokusů předvedl 2., 3. a 4. nejrychlejší požární útok, přesto to na prvenství nestačilo... Součet dvou nejlepších výkonů přiřkl titul do Konecchlumí o 0,28s...

S odstupem bezmála 3s ukončil svoji pouť okrskovým kolem sympatický sbor z Chotče. Posledním pokusem si čtvrté místo suveréně pohlídali věční rivalové z Mlázovic, před Šárovcovou Lhotou a Svatojánským Újezdem.

Slavnostnímu vyhlášení předcházelo udělení ceny fair-play SDH Mlázovice, za nezištnou a bleskovou pomoc ve formě vypůjčení proudnice domácímu sboru (při technické obhlídce vybavení byla zjištěna závada na jedné z proudnic - ulomený zámek spojky...). Tímto míří do Mlázovic opakované poděkování.

Po slavnostím vyhlášení výsledků následovala volná zábava v prostoru závodiště, která se samozřejmě nesla v duchu oslav triumfu domácího celku. Velké poděkování patří do Chotče. Tamní sbor byl skutečnou ozdobou začínajících oslav a nemalou měrou se všichni chotečští podíleli na báječné atmosféře, která ve stanu na hřišti panovala.

Večer a noc byla již plně v režii domácích reprezentantů a jejich věrných fanoušků. Fanoušci si zejména pochvalovali, pokoru reprezantantů a jejich chuť slavit společně v objetí s "bezejmenými" příznivci. Inu, každý den se obyčejným lidem nepoštěstí být v bezprostřední blízkosti takových legend požárního sportu, jako jsou Jirka Poldi Polák, Jarda Turbo Rajtr, Jirka Měsíček nebo Aleš Hlawatschke, Tomáš Zachoval a Roman Fejfar. Všichni příznivci se shodli, že uvedené star, jsou ve skutečnosti obyčejní a fajn chlapci, bez hvězdných manýrů celebrit...

Na úplný závěr je nutné pochválit pěvecké vystoupení všech slavících, neboť min. dolní část obce měl ten večer o kulturu postaráno...

Děkovačka patří všem, kteří se na uspořádání akce podíleli a přispěli tak k bezproblémovému průběhu závodů i následných oslav.

                                                                                                                                                                                       -W-

 

Valná hromada okrsku - Šárovcova Lhota (11.2.2012)

Valná hromada okrsku se konala v Obecní hospodě v Šárovcově Lhotě, za účasti zástupců všech sborů daného regionu a hosta "z okresu" Jaromíra Hanuše.

Jednotlivé sbory prostřednictvím zástupců přednesly zprávy o činnosti za loňský rok. Dle jednotlivých přednesů bylo patrné, že každý ze sborů je v obci své působnosti nedílnou součástí obecního dění a nenahraditelnou složkou při pořádání kulturně zábavných akcí. Zejména Šárovcova Lhota, Choteč, Lužany a samozřejmě Konecchlumí, mají výčet činnosti "na dlouhé vyprávění". Na dlouhé vyprávění by byla bezesporu i činnost za uplynulý rok i od zástupců z Mlázovic. Bohužel "kolega" Fr. Číp, který SDH Mlázovice na okrskové schůzi reprezentoval, energii věnoval pouze nemístné kritice podoby schůze, což mělo blíže k vyvolání "žabo-myší války", nikoli konstruktivní nádech. Pro všechny zúčastněné je velká škoda, že mlázovický sbor nebyl zastoupen reprezentativnějším členem, neboť by si to loni soutěžně nejúspěšnější jednotka okrsku a současně nejvybavenější sbor s nejpestřejší činností, zasloužil a žádal zároveň. Je-li činnost SDH Mlázovice v r. 2011 popsána, pouhým jedním slovem: "pestrá", udělá si každý nezaujatý názor sám...

Schůze se jinak nesla ve velmi přátelském duchu, což se přeneslo i do volby pořadatele letošní okrskové soutěže. Každý sbor se k pořádání vyjádřil odmítavě (v úvahu přicházela možnost spolupořádání několika sborů na hřišti v Mlázovicích), pouze zástupi Konecchlumí ostatním předložili konkrétní návrh (vzhledem k omezeným prostorovým možnostem - pouze požární útoky bez jednotlivců a štafet - útoky celkem 3x se započítáním dvou nejlepších časů). Návrh Konecchlumí odsouhlasila většina zástupců okrsku, proti byl pouze již zmíněný "rebel" Číp František z nedalekých Mlázovic (nepochopitelné zejména vzhledem k naší každoroční personální pomoci mlázovickým na okresní soutěži).

Termín soutěže byl stanoven na sobotu 12.května 2012.

Na závěr si vzal slovo zástupce OSH Jičín Jaromír Hanuš a informoval přítomné o novinkách pro letošní rok.

Úplný závěr schůze se nesl již ve velmi příjemné atmosféře ("bratr" Číp již nepřítomen) a všichni se rozešli s tím, že se těší na další společné setkání na schůzce před okrskovou soutěží resp. na soutěži samotné.

                                                                                                                                                                 -W-