KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > SDH Knc 2013

 

 

V sobotu 25.května 2013 se v sousedních Mlázovicích konala okrsková soutěž v požárním sportu. Pořádající sbor klání pojal i jako oslavu 110 let od svého založení a nejen pro diváky připravil bohatý doprovodný program v podobě ukázky požárního sportu v podání dětí (SDH Lužany), ukázky zásahu pomocí koňské stříkačky (SDH Humburky) a výstavu dobové požární techniky, kde největší pozornost poutala hasičská stříkačka na páru.

Samotná soutěž byla poznamenána přímo ukrutnou nepřízní počasí, kde se v pravidelných intervalech střídal déšť s lijákem s doprovodem chladného větru.

Soutěžilo se nejprve v disciplíně jednotlivců, která byla hodnocena samostatně a nebyla tak klasifikována do konečného pořadí družstev. Této disciplíny se účastnili pouze závodníci z SDH Mlázovice a SDH Lužany. Zvítězil domácí Milan Kubíček před Patrikem Tománkem z Lužan a Karlem Špidlenem opět z Mlázovic.

Soutěž družstev byla zahájena štafetou přes překážky, kde byli nejrychlejší opět domácí. S poměrně velkou ztrátou necelých sedmi vteřin následoval SDH Konecchlumí a další necelé vteřiny navíc SDH Lužany. Další sbory v této disciplíně nabraly ztrátu, která nebyla slučitelná s bojem o medailová umístění. Z pohledu SDH Konecchlumí byla velká škoda nepřízně sv. Petra, který několik vteřin před startem našeho kvarteta (startující v této disciplíně, jako poslední v pořadí), vydatně pokropil dráhu vodou... Když se u SDH Lužany přihodila nepříjemnost v podobě chybně položeného "hasičáku" ve třetím úseku štafety, měl domácí sbor před požárním útokem, před svými největšími konkurenty, velmi slušný náskok.

Požární útoky zahájilo ženské družstvo SDH Konecchlumí, které se objevilo na okrskové soutěži po dlouhých, více jak 10ti letech! Čas atakující pokoření půlminutové hranice a útok bez většího zaváhání přítomné diváky nenechal dlouho na pochybách, zda se jedná o sranda pokus nebo snahu o kvalitní sportovní výkon.

Mužskou kategorii čekalo finále soutěžního dne a všichni přítomní čekali, jak si domácí poradí s náskokem. SDH Konecchlumí předvedl průměrný čas 22,07s, oproti tomu SDH Lužany na své možnosti např. oproti svým loňským časům zpomalil, což v konečném účtování stačilo na pouhou pojistku celkově třetího místa. Domácí SDH Mlázovice předvedli první útok ve slušném čase, který by v součtu se štafetou nedával SDH Konecchlumí pražádnou šanci na překonání, ovšem chyba při spojení savic, měla za příčinu neplatný pokus. Po prvních pokusech požárního útoku, byl ve vedení SDH Konecchlumí, před Lužany a Chotčí. Druhé pokusy měly ukázat, zda se domácí "po... po jahodách" nebo důstojně okoření oslavy 110 let od založení tamního sboru. Nejprve svůj útok předvedl sbor z Lužan, který pouze potvrdil čas z prvního pokusu a tím pádem nejhůře bronzovou pozici. SDH Konecchlumí měl zapsaný slušný čas, ale všichni věděli, že jistotu obhajoby prvenství z loňského roku by zaručoval čas atakující hranici 20 - 21 vteřin. Bohužel se nepovedlo, čas 26s a nějaké robné, spíše aspiroval na "vyšlápnutí pokusu" (pozn. atletickou terminologií). Vše měli tedy ve svých rukách mlázovičtí, kterým k posunu na první místo stačil útok na hranici 28s. Přes mírné problémy při nalévání a při trefování levého terče, se nakonec domácím podařilo v celkovém součtu konecchlumské předstihnout o 0,2s.

Mimo soutěž byl hodnocen SDH Tuř, který v požárním útoku pokořil bájnou hranici 20ti vteřin.

Po dramatu v mužské kategorii následoval druhý útok žen SDH Konecchlumí, který se bohužel odehrál bez pozornosti tamního moderátora i diváků, což je škoda pro všechny zúčastněné strany. Děvčata z Konecchlumí potvrdily, že jejich první pokus nebyla náhoda a časem opět atakující prolomení 30s. ukázaly, že by se s tímto výkonem neztratily ani v mužské kategorii, ba naopak. Čas požárního útoku o dvě vteřiny horší než vítěz okrsku v mužské kategorii, určitě není špatná vizitka... :-)  Nesmí se zapomenout na fakt, kdy ze sedmi žen, měly s hadicí (hasičskou) zkušenost pouze 3.

Závěrem nezbývá než pogratulovat SDH Mlázovice k vítězství na letošní okrskové soutěži a popřát mnoho úspěchů do další min. "stodesítky let" a kvalitní reprezentaci našeho okrsku na okresní soutěži, která se bude konat 8.června 2013 v Jičíně.

Sestava SDH Konecchlumí ženy: Eva Zachovalová, Pavlína Nosková, Jitka Hlawatschke, Lucie Patřínová, Martina Měsíčková, Petra Henychová a Jana Frýbová.
Sestava SDH Konecchlumí muži: Jirka Poldi Poláček (Polák), Jarda Turbo Rajtr, Jirka Měsa Měsíček, Romek Fejfar Fejfárek, Zdenda Zdeněk Jarošů, Aleš Alda Hlawatschke, Josef Pepča Frýba (ml.)

Na úplný závěr krátký pohled do zákulisí SDH Konecchlumí nejen před samotnou soutěží...

Již ve středu (ve středu před sobotní soutěží) se poprvé schází torzo ženského družstva. Prvotní seznámení s hasičským materiálem probíhá hladce, při hrůzném počasí (14°C a lijavec). Holky zkoušejí nalévat a "nasucho" spojovat hadice na základně. Dokonce proběhly i dva útoky "s vodou", která proběhla tam kde má, tedy hadicemi, nikoli např. výstřihy apod. Není třeba se dlouze rozepisovat o tom, co provede mokré, studené tričko s hrudníkem ženy, takže nechme pouze u této poznámky, ať si každý domyslí sám...

Další z mnoha tréninků byl naplánován již na pátek (tedy den před soutěží). Byl domluven trénink, jak žen, tak i mužů. Ženy potvrdily svoje kvality a v neuvěřitelné kose (cca 11°C a studený vítr) ukázaly, co provede mokré, studené tričko s hrudníkem ženy, ale o tom není třeba se dlouze rozepisovat, takže nechme pouze u této poznámky, ať si každý domyslí sám... Mimo to, čas útoku žen cca 26,80s.

Po ženách přišli na řadu muži. Pravidelnou kontrolou byla před tréninkem zjištěna přítomnost vody v oleji motoru našeho závodního stroje, což dle odborníků nejní nejideálnější mazivo... Stroj byl tedy předán do rukou strojníka Jirky Poldiho Poláčka, který si s tímto hravě poradil a vše uvedl do parádního stavu. Ještě před opravou proběhl trénink (s holčičí mašinou), který byl zajímavým cvičením v motání hadic, neboť se chlapci vzadu při nalévání asi vrtali v nose... :-) Nevím, zda je nutné zmiňovat, co udělají mokré, studené kalhoty s oblastí slabin u mužů, raději nechme u tohoto a žádné dlouhé rozepisování...

V den soutěže byl v plánu dopolední lehký trénink ženského i mužského družstva. Ženy nenechaly nikoho na pochybách o vlivu mokrého, studeného trička na jejich hruď... Dvakrát si zkusily útok a pokaždé bez výrazného zaváhání.

Muži chtěli zapomenout na předešlé nezdary, až parodicky nemotorné pokusy z minulého tréninku. Hned prvním "ostrým" pokusem to bylo velmi zajímavých 20,60s. Poté už to bylo jen o těch mokrých, studených trenkách s vlivem na slabiny... Takže nic příjemného...

Jak dopadla soutěž víte...

Po soutěži frustrace některých členů sboru... Přeci jen druhé místo není první a za další, prohrát "derby souboj" s Mlázovicemi, tak to se tráví stejně dobře, jako talíř písku, míchaný se sklem ze sklenice od mléka... Jirka Poldi Poláček dokonce hovořil o konci kariéry, což bylo v samém zárodku myšlenky utnuto!!! Končit se má na vrcholu a v odpovídajícím věku. Má-li někdo vrcholné sezóny v roli strojníka teprve před sebou, není třeba další diskuze... Má-li někdo talent, je třeba jej rozvíjet a tvrdě pracovat...

Při podrobnější analýze je možné se ohlédnout, kde se daly ty dvě desetinky nahnat... Štafeta možná mohla být o fousa rychlejší, ale podmínky s mokrou tratí, asi více nedovolily. V požárním útoku rezerva byla určitě, už vzhledem k dopoledním časům na tréninku. Pod celkovým výsledkem je čitelné, že jsme ve štafetě prohráli s mlázovickým mládím, které svůj potenciál uplatnilo bezezbytku, kdežto my jsme v požárním útoku zase nevyužili naši přednost a potenciál v technice na plných 100%.

Každopádně máme dostatek času na diskuzi nejen o vlivu mokrého a studeného oblečení na hrudníky žen a slabiny mužů..., ale i na diskuzi, co a jak uděláme příště lépe, aby se putovní pohár v podobě sv. Floriánka vrátil tam, kam patří...   ...tedy do Konecchlumí :-)

Spoluhasičky, spoluhasiči, díky za Vaši reprezentaci (holky byly jste výborné).

        

                                                                                                                                                                                       -W-

 

Výroční členská schůze SDH Konecchlumí 2013

Výroční členská schůze SDH Konecchlumí se konala tradičně ke konci roku v Pohostinství U Patřínů. Účastnilo se kolem dvou desítek členů sboru, což je cca necelých 30% z celkového počtu registrovaných členek a členů. Jako host se schůze účastnila starostka obce paní Eva Lánská, která v krátké řeči poděkovala sboru za vykonávanou práci zejména při přípravě vodní nádrže na letní sezónu a za reprezentaci obce na okrskové soutěži.

Celá akce se opět nesla v lehce humorném a tím pádem i příjemném duchu. Každá komise přednesla svoji zprávu a byla přednesena i zpráva o činnosti za právě končící rok. Detailněji byla hodnocena okrsková soutěž v Mlázovicích, které se po více jak 10ti letech účastnil i ženský tým našeho sboru. Při hodnocení okrskové soutěže bylo i detailně rozborováno, proč mužský tým skončil až na druhém místě. Zde je nutné se omluvit Jirkovi Polákovi, který byl na výročce označen jako hlavní příčina krachu a působil, jako hromosvod na vše nepovedené, co se hodnotilo... Ze strany Jirky nebylo nutné použít mnoho donucovacích prostředků, aby veškerá tvrzení proti své osobě vysvětlil a vyvrátil... Nakonec se ukázalo, že nebýt Poldiho, nedalo by to ani na to druhé místo... Ve skutečnosti, nebýt Jirky, bylo by velmi obtížné na závody odjíždět, neboť jeho um měl za následek vynikající opravu závodního stroje noc před konáním soutěže... Poldi, díky... :-)

Bod v programu schůze, který byl vážnějšího charakteru, se týkal právě zmiňované závodní požární stříkačky, kde se ukázala vážná závada motoru, vyžadující zásah servisního technika. Do konce roku bude stroj převezen přímo k výrobci našeho stroje na určení diagnózy závady.

Jako další zásadní bod bylo hodnocení tématického plesu 2013 a příprava dalšího. Zejména volba tématu byla zdlouhavá a do diskuze se zapojila naprostá většina přítomných. Výsledkem rokování byla více než desítka námětů na téma hasičského plesu. Z široké nabídky byly vybráni tři finalisté a následně demokraticky zvoleno to "nej" téma. S radostí je na veřejnost oznamováno, že Hasičský ples, který se bude konat v sobotu 22. března 2014, se odehraje na téma "nevěsta a ženich". Uvedené téma nemá žádné historické ohraničení ani omezení, což platí i o národnostní charakteristice. Ve zkratce a moderně by se dalo nazvat "nevěsta a ženich OPEN" :-) Celý večer a program bude samozřejmě koncipován do svatební atmosféry a vztahujících se tradic a zvyků. SDH Konecchlumí předem děkuje všem, kteří nejen svojí účastí, ale i činy v daný večer přispějí k dalšímu neopakovatelnému hasičskému plesu.

Po volbě tématu hasičského plesu, následovala volná diskuze na různá témata a v odlehčené atmosféře se pokračovalo do pozdních nočních hodin. Velké pozdvižení vzbudil fakt, že již druhým rokem Jarda Turbo Rajtr nevylil pivo...

Poděkování patří všem členkám a členům sboru, nejen za jejich aktivní účast na letošní výročce! Díky.

 

                                                                                                                                                                                       -W-