KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Kultura, akce > Kultura, akce - archiv > Sjezd rodáků + oslavy 100 let Mohyly (1907-2007)

V roce 2007 tomu bylo přesně 1OO let, co vznikl jeden z hlavních symbolů obce Konecchlumí -

mohyla Viléma Konecchlumského

---------------------------------------------------------

Souhrn dění celého víkendu:

Oslavy 100 let od vzniku mohyly Viléma Konecchlumského probíhaly o víkendu 14. - 15.8. 2007. Slunečné počasí po oba dny vytvářelo dokonalou kulisu veškerému dění v obci. 

V sobotu dopoledne bylo centrum oslav v areálu místního koupaliště, odkud se vydal slavnostní průvod, za doprovodu dechové kapely a mažoretek, k pomníku padlých. Bývalý a dlouholetý starosta pan Václav Kunčík pronesl projev, ve kterém seznámil hosty s historickými událostmi v naší obci.  Po položení věnců se celý průvod přesunul k mohyle Viléma Konecchlumského. Tam přednesli svůj projev starostka paní Eva Lánská, hejtman královehradeckého kraje pan Pavel Bradík, místostarosta Jičína pan Richard Koníř a ředitel muzea v Jičíně pan Jaromír Gottlieb. Všichni výše jmenovaní u dominanty obce zasadili lípu u příležitosti 100. výročí vzniku mohyly Viléma Konecchlumského.                                     

Odpoledne bylo doslova napěchováno bohatým kulturním programem. V areálu koupaliště probíhaly ukázky řízení modelů letadel, lodí a automobilů. Vězeňská služba PČR předvedla ukázky výcviku služebních psů. Mimořádně byl otevřen zámecký park v Kamenicích, kam mohli návštěvníci cestovat koňskými povozy. Na obecním úřadě a v mateřské škole byla možnost nahlédnout do archivu fotografií a pohlednic s tématikou naší obce. Večer se konala taneční zábava za doprovodu kapely Levou rukou.

Nedělní program začal koncertem v kostele Sv. Petra a Pavla. Po koncertu se dění přesunulo na fotbalové hřiště, kde probíhala výstava automobilových veteránů a malotraktorů. Sportovní program obsahoval zejména fotbalová utkání, kde proti sobě nastoupily družstva Borussia Konecchlumí a Konecchlu-MAND. V utkání zvítězily Konecchlu-MANDY 6-0.   Po fotbalovém klání přišly na řadu ukázky hasičských útoků SDH Konecchlumí a nedalekých Lužan. Další fotbalové utkání proběhlo mezi týmy Borussia Konecchlumí a Kamenice. Konecchlumí vyhrálo 3-2.

Za tropického počasí byl celý slavnosntí víkend ukončen.

Poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci celého víkendu.

                                                                            -W-

---------------------------------------------------------

Reportáž z fotbalového utkání "století"

 

Společné foto Borussia a Konecchlu-MANDY

Borussia Konecchlumí vs. Konecchlu-MANDY   0-6

 

       Exhibiční fotbalové utkání bylo bezesporu jedním z vrcholů

Sjezdu rodáků v Konecchlumí. Sportovní klání se odehrálo na malebném stadiónku za Obecním úřadem. Jednotlivá družstva byla tvořena aktivními hráči Borussie Konecchlumí a SDH na jedné straně, na druhé se dala dohromady početná skupinka místních žen, které si daly trefný název „Konecchlu-MANDY“.

            Zahájení bylo víc než stylové. Nástup mužstva a ženstva podkresloval známý hit z dob minulých „Zelená je tráva...“. Po nastoupení týmů následovalo fotografování, které se neplánovaně protáhlo, neboť počet přítomných fotografů byl značný... Nejedno ligové utkání by jistě hluboko zaostalo, co se počtu fotografů týká.  Když následně i osobní doktor Konecchlu-MAND uznal všechny aktérky jako způsobilé k fotbalovému utkání, mohlo se začít.

            Utkání se hrálo dle netradičních pravidel. Na straně Borussie nastoupili 4 hráči v poli bez brankáře a na straně Konecchlu-MAND se hemžilo 16 fotbalistek s tím, že brankářky byly 3! Hrací doba byla domluvena na 2x10 min. Jako rozhodčí utkání řídil velice nepřesný

Zdeněk Frýba, mj. syn „Dr.“ Josefa Frýby /lékař MAND/.

            Úvod utkání byl jasně v režii pánů v dresech Borussie. Muži si vypracovali i několik slibných brankových příležitostí, ale bez kýženého gólového efektu. Brankářky MAND doslova čarovaly a střelce Borussie přiváděly do stavu střelecké impotence. Navíc obrana žen začala fungovat na výbornou. Zónová obrana byla od té chvíle pod velením důrazné kapitánky Jarošové, jako skála s nedobytným hradem spojená! S přibývajícím časem narůstal počet rychlých brejků hráček v sukních a ve vzduchu to doslova smrdělo brankou. Zejména rychlonohá Novotná v útoku MAND dělala mužské obraně velké problémy. Když potom pánská obrana dostatečně nepokryla „špýlmachrini“ Mádlovou, nemohlo z toho být nic jiného než branka v sítí mužů. Borussia po inkasované brance doslova ztopořela a nebýt nekoncentrovanosti žen při zakládání útočných akcí, tak mohli muži během několika málo okamžiků prohrávat rozdílem ostudným! V těchto chvílích byla převaha žen obrovská a fotbalistky si s protivníky dělaly co chtěly. Na straně mužů byla patrná mentální slabost a družstvo Borussie prakticky nedokázalo najít protizbraň na urputně bojující MANDY. Jak šly dále minuty, přibývaly i branky. Ovšem pouze v síti mužů. Plný půltucet „banánů“ v síti Borussie čekal asi jen málokdo. Když v závěru neproměnil Jenda Hlawatschke ani pokutový kop, pomyslně tím zpečetil nemohoucnost mužů vstřelit v tomto utkání branku.

            Nutno podotknout, že proti sobě nastoupili maminky a synové. Prakticky každý hráč Borussie měl v ženstvu MAND svoji maminku a tak nebylo jednoduché vytvářet vzdor. Na povrch prosákly informace, že např. Jirka Měsíček měl údajně slíbený řízek s bramborovým salátem k snídani den po utkání, pokud nebude klást odpor své mamince v osobních soubojích. Aleš a Jan Hlawatschke byli za prohru na rok oproštěni od mytí nádobí a Jarda Rajtr hrál dokonce pod hrozbou pozastavení praní jeho špinavého prádla maminkou, pokud by vstřelil branku. A mohl bych pokračovat...

            Při nedávné korupční aféře v našem fotbale byla často slyšet věta, že „ryba smrdí od hlavy“. My jsme byli svědky toho, že i ocas už notně zapáchá a korupce se objevila i v našich podmínkách.

            Nesporným důkazem je i „náhodná“ podobnost výroku Ivana Horníka s činy, které se odehrály přímo při utkání Borussia vs. Konecchlu-MANDY.

Posuďte, jestli mám pravdu. Ivan Horník (známý spíše pod jménem "Ivánek") tehdy v jednom z mnoha povedených telefonátů prohlásil:

„Ty vole, to mi ho teda vyndej...“

A ta podobnost?

Na hřišti jsem neslyšel nic jiného než: „Stáhni mu kalhoty, dělej stáhni mu je...“

            Ať si to každý přebere sám, ale zasvěcení mají jasno...

 

Fotogalerie ZDE

 

                                                                                                                     -W-

 

 

 

Oficiální program oslav 100 let mohyly Viléma Konecchlumského a sjezdu rodáků:

 

14.7.2007

08:00 - 09:00    Budíček a sraz u koupaliště v Konecchlumí

09:00 - 10:00    Zahájení oslav, dechovka, občerstvení, mažoretky

10:00 - 10:30    Uvítání hostů starostkou obce

10:30 - 10:45    Odchod od koupaliště k "Památníku padlých",

                            projev a položení věnce

10:45 - 11:00    Odchod od "Památníku padlých" k "Mohyle"

11:00 - 14:00    Kulturní program, projevy starostky a hostů,

                            dechovka, vysazení pamětní lípy, prohlídka kostela,

                            občerstvení

14:00 - 15:00    Přestávka na oběd

15:00 - 18:00    Kulturní program u koupaliště, akce pro děti,

                            projížďky koňskými povozy, ukázky lodních modelů,

                            ukázka výcviku služební kynologie VS,

                            přelet ultralehkých letadel

18:00 - 02:00    Slavnostní večer, tanec, estrádní vystoupení,

                            ohňostroj, závěr prvního dne oslav

 

 

15.7.2007

09:00                  Budíček místním rozhlasem

10:30 - 11:30    Sváteční mše v kostele

11:30 - 12:00    Koncert v kostele

12:00 - 13:00    Přestávka na oběd

13:00 - 16:00    Společenské a sportovní odpoledne

                            na obecním úřadu, v mateřské škole a na hřišti

                            u obecního úřadu, výstava k historii obcí,

                            výstava prací dětí MŠ, výstavy zájmových organizací,

                            výstava malotraktorů a veteránů,

                            ukázky hasičských útoků,

                            fotbalové utkání Konecchlumí v. Kamenice,

                            ukončení oslav