KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > Tajný turistický výlet 2014

V sobotu 17. května 2014 se konal tzv. "Tajný výlet", tedy již dobře známý turistický počin nejen pro děti, který nemá dopředu známý cíl. Opět byla patrná zajímavost, kdy se výletu účastnilo nemálo dospělých, kteří výlet před mnoha a mnoha lety v roli velmi ranné mládeže. Hlavní organizátorka výletu Hana Hlawatschková i tentokráte vybrala velmi zajímavou a atraktivní variantu trasy. Cesta vedla po tzv. Palackého stezce z vlakového nádraží Plavy do Spálova na Železnobrodsku, podél řeky Kamenice.

Tradiční místo setkání a současně i startu dne, proběhlo na hlavním vlakovém nádraží v Kovači. Nepříznivá předpověď počasí neměla pražádný negativní vliv na počet účastníků, spíše naopak, neboť byl potvrzen stoupající trend zájmu o turistiku i tajný výlet, jako takový. Rekordní účast 35 turistiky a zážitků chtivých nadšenců, překonal i ty nejoptimističtější předpoklady. Struktura účastníků, čekajících na příjezd vlaku, byla tvořena vzácnou směskou turistů z Konecchlumí, Kamenice, Kovače, Žeretic a Jičína. Příjezd vlaku k zastávce byl opět opředen nevěřícným pohledem "mašinfýry", který podobný počet cestujících na zastávce, naposledy viděl při záskoku za nemocného kolegu Vopršálka v Praze na trase metra A.

Cesta vlakem byla bezproblémová. Největším zážitkem nejen pro dětské účastníky byly průjezdy několika tunely. Cílová vlaková stanice v Plavech, všechny přivítala celkem slušným počasím. Předpověď počasí byla v ten moment zatím lichá a pro všechny příjemná.

Cesta po proudu řeky Kamenice byla méně náročná na stoupání a téměř většina z celkových cca 12ti kilometrů trasy vedla "singl" stezičkami, které byly atraktivní a v ojedinělých pasážích i trochu nebezpečné, což bylo kvitováno všemi dětmi :-)

Zážitek způsobil i pohled na chráněného Mloka skvrnitého, který účastníkům křížil cestu (viz fotogalerie). Všechny fascinovala zejména jeho velikost, která byla cca 12-15cm.

Další atraktivitou byl "zákaz vstupu" v úseku, kde se dalo pouze vrátit cca 3km zpět a nebo zákaz porušit. Pokácené polomy byly sice výborně zpracovávány lesáky, ale informovanost o neprůchodnosti tohoto úseku, byla k zamyšlení a pokud se o toto někdo pokusil, bylo nutné si hodně ťukat na čelo nad absencí jakéhokoli upozornění na startu trasy, kde byla existovala možnost se tomuto úseku vyhnout.

Velmi pěkná byla i návštěva zříceniny hradu Navarov, kam bylo nutné zdolat cca 489m dlouhé prudší stoupání.

Závěr výletu (cca hodinka) byl poznamenán vytrvalým deštěm. Nejeden účastník dokonce přes mokré rty procedil, že by to bez deště nebylo ono a hlavně děti byly blátem až radostně konsternované :-)

Poděkování patří provozovateli Hotelu Spálov, za reklamní poutač, upozorňující na vzdálenost 600m k nim... Nebylo účastníka, který ani jednou nad tímto nesakroval, neboť u číslovky 600 chybělo číslo 1 před... :-)

Návštěva Hotelu Spálov odpovídala pravdivosti údaje o vzdálenosti... Duo obsluhujících chlapců, bylo hlavní hvězdou známé knihy "Zmatek". Prakticky každá objednávka obsahující jednu až dvě položky, byla s vzácnou jistotou popletena. Naštěstí pro hospodářský výsledek Hotelu i pro účastníky výletu, bylo nutné po chvilce vtipné prostředí hotýlku opustit a pelášit na nedaleké nádraží, kam se již blížil motorák.

Cesta zpět byla provázena tradiční snahou o spánek rodičů a tradiční snahu dětí o přerušení snahy... :-) Koření cesty nastalo na nádraží v Turnově, odkud vyjížděla parní mašina na dětský den v Rovensku pod Troskami.

Celý výlet byl opět nádherným dnem, plným velmi zajímavé turistiky a senzační ukázkou atraktivní krajiny v okolí, které je našincovi vzdálené cca 2 hodinky vlakem.

Poděkování všem účastníkům za jejich přístup i organizátorce Haně Hlawatschkové, za trefný výběr trasy. Za rok opět naviděnou.

 

Do batohu vzíti aspoň trochu pití, dobře se pak Tobě bude jíti.
Peněž na vlak, trochu stačí, pomůže Ti od nich sympatická průvodčí.     
V peněžence, aby něco zbylo, třeba kilo... ...v bistru si za něj můžeš směnit třeba sýr nebo pěkný suvenýr. Dobré nálady čtyři stohy, nezapomeň, pohodlné botky obleč na nohy.                                                     Povaleči, promni oči, sejdeme se na vlakáči...   ...v Kovači.

                                                                                                                                                                                       -W-