KonecchlumíOkres Jičín
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1226. Na přelomu 16. a 17. století vlastnil vesnici Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí, jeden z 27 vůdců stavovského povstání popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí.
Drobečková navigace

Úvod > VI. zájezd NCK

První březnová sobota patřila i v letošním roce zimnímu turistickému zájezdu Neexistující cestovní kanceláře (NCK). V pořadí "půltuctový", v hodnocení nikoli tuctový, asi takto lze zpětně putování zimními Krkonošemi popsat.

25 klientů NCK a mezi nimi i několik nováčků, absolvovalo hřebenovou tůru ze Špindlerovky, přes Luční boudu a Sněžku až na Pomezní boudy. Počasí bylo opět "katalogové", na čemž má největší penzum odpovědnosti náš dlouholetý spolupracovník Krakonoš, který již poněkolikáté dokázal, že je neocenitelným partnerem NCK a za své služby si zaslouží min. velký jahodový dort! Vynikající počasí podtrhovala sněhová peřina, která byla velmi dobře tužena mrazem, což bylo pro pěší turistiku dobré, jako Kuba pro Anče v jejím pelechu.

Poprvé se na tomto zájezdu uvedla novinka, která by měla transparentně ohodnotit kvalitu služeb spolupracujících firem a institucí s NCK. Zjednodušeně řečeno, budou-li klienti NCK a jednatelé NCK spokojení např. se službami restaurace, obdrží kvalitně fungující podnik samolepku: "Neexistující cestovní kancelář doporučuje". Pevně věříme, že tento způsob hodnocení bude pro spolupracující subjekty atraktivní způsob následné propagace a rozvoje podnikání. Nebudeme si stavět "sklepní zámky", naše organizace získává na důležitosti v oblasti cestovního ruchu a funguje-li někdo alespoň podobně kvalitně, máme povinnost podat pomocnou ruku při cestě na kýžený vrchol! Nám sice cestu k vrcholu nikdo neprošlapával, ale to není důvod, abychom kvůli tomu chovali k okolí despekt. Naopak, když vidíme snahu, rádi firmu, instituci, živnostníka vytáhneme nahoru. Ovšem pozor, v cestovním ruchu je situace podobná horskému prostředí. Nahoře na hřebenech to fouká pěkně zvostra a přežije pouze připravený a odolný. V překladu: Vytáhneme-li někoho, kdo na sobě má pouze trencle a prodřené ponožky, "na hřebenech" s námi nevydrží a štando-péde pošustí zpátky do údolí...

Jako první ohodnocený subjekt samolepku získalo Pohostinství U Patřínů v Konecchlumí, kde se konala jedna z mnoha Diashow NCK a kde nejeden klient NCK často hasí svoji úhlavní nepřítelkyni žízeň! Samolepka je umístěna na vchodových dveřích a kdo by měl jakéko-li pochyby o prospěšnosti ocenění, může se provozovatelů hospůdky zeptat... Dost o podpoře malého a středního podnikání, pojďme k zájezdu samotnému.

Úvod celého putování provázely drobné nesrovnalosti v souvislosti s bus vozidlem, kdy se nepovedlo hned napoprvé trefit správný čas a zastávka odjezdu z Jičína, ale vše bylo nakonec vyřešeno ke spokojenosti všech přítomných i nepřítomných. V busu od samého začátku panovala známá neopakovatelná atmosféra, říznutá odérem z Alpy (neboli Francovky). Tradičně byl jmenován zdravotník zájezdu, tedy funkce velmi žádaná a často mezi účastníky sněná. Na druhou stranu, ne každý může tuto zásadní pozici vykonávat a zejména legislativa neustále nároky na funkci zdravotníka stále zvyšuje. Navíc, každý zájezd s sebou nese určitá specifika a nejinak tomu bylo i při letošní zimní variantě, kde byla zapotřebí síla, výška (v případě laviny zdravotník přechází do pozice podobné majáku v moři nebo spíše pediskopu na ponorce), rychlé rozhodování a také dobrá znalost Prahy. Všechny tyto podmínky bezezbytku naplňoval Pepa Odvárko, k velké radosti a hlavně hrdosti jeho ženy Jitky. Netřeba zdůrazňovat naprosto neotřesitelně jistou pozici pana primáře zájezdu Kurta Deuseho, kterou i tentokrát dokázal opět navýšit. Jeho svérázné metody se neznalému mohou zdát pochybné, legrační, možná i nepochopitelné, ale nejeden klient NCK ví, že fungují!!! Apropó, pan primář se ukázal, i jako hrdý otec, neboť na zájezd s sebou vzal i své malé ratolesti (Janičku a Dominička). Až čas ukáže zda děti pana primáře půjdou ve stopách svého otce a budou zastávat post podobné důležitosti. Nikde není psané že nemohou v budoucnu zastávat pozici svého otce. Všechno chce čas a nic zbytečně neuspěchat, nejdříve několik let úspěšně zvládnout pozici zdravotníka a pak jsou již dveře všech fakultních nemocnic otevřené...

Samotné cestování začalo za poměrně chladně-mrazivého počasí, ale s překrásně modrou oblohou nad hlavami klientů NCK. Výstup od Špindlerovky na Malý Šišák byl vítaným zahřátím, kde "vařil" skoro každý. Na zimní cestě k Luční boudě to byl už pouze "zimní ráj", kde hrály prim slunečná obloha, příjemná teplota vzduchu a úchvatné výhledy do kraje. Krása až zrak přecházel, měla na svědomí několik náhlých zástav srdce, pár dušení, několik uslintnutí a mnoho škobrtnutí, neboť většina klientů zapomínala dýchat, polykat, zvedat nohy nebo prostě žít. Vše bylo dobarveno zejména na úpatí Luční hory, kde se všem otevřela pohádková scenérie, které dělaly kulisy Sněžka v dáli, památník obětem hor na pravoboku, "na dvanácti hodinách" Luční bouda, jako na dlani a sluncem zalitá zasněžená krajina všude kolem. Přání každého bylo v tu chvíli jen jedno: "Ať to trvá věčně!".

To už se blížila první občerstvovací-čerpací stanice. Návštěva Luční boudy by se dala zapsat do učebnice spokojenosti. Tamní tam vařené pivo Paroháč, vynikající tamní tam pečené pečivo, vynikající tamní tam vařené jídlo, co víc turista ke spokojenosti potřebuje? Nebylo pochyb, Luční bouda si zcela jasně zasloužila samolepku "NCK doporučuje". Byl přivolán šéf, který hodnotící řeč spokojeně vyslechl a projevil přání samolepku umístit do prostoru recepce. Celá NCK je ráda a spokojena, může-li být nápomocna při vzestupu projektu, jakým provoz Luční boudy je.

Po odchodu z Luční boudy následovalo tradiční pózování před tamní on-line webkamerou. Účastníky zájezdu byla do prostoru snímaného kamerou, do sněhu vyšlapána známá písmena N C K, která do celého světa další hodiny a dny hlásala o přítomnosti štiky mezi cestovními kancelářemi...
 
Úsek mezi Luční boudou a Slezkým dómem na úpatí Sněžky, byl velmi příjemnou procházkou po nekonečné sněhové krajině, kde slabší povahy při pohledu na strmé úbočí, omdlévaly. Cesta na vrchol Sněžky "po řetězech" byla mnohonásobně příjemnější, než je tomu v létě. Umrzlý sníh parádně zacelil mezery mezi kameny, takže pro nikoho nebyl problém se na vrchol dostat. Rychlá změna nadmořské výšky s sebou nesla značná rizika, která mohla u některých jedinců způsobit omdlení, slabost nebo zvracení. Naše výprava měla ve svém středu naštěstí kvalifikovaného člena v osobě pana primáře, který svoji osobitou meducínou, dokázal možným následkům předejít. Aby nedošlo k chybě dávkování léčiva, jal se pan primář aplikace podpůrných látek osobně... Jednalo se samozřejmě o již známý kompůtek, který rozhodně není radno podávat dětem a už vůbec není dobré jej užívat před řízením vozidla...

Na vrcholku proběhlo skupinové fotografování, které obstarala kamarádka Ute z dalekého Berlína. Fotografie pořídila moc hezké, za zmínku určitě stojí detail jejího pravého kotníku, krásný makro snímek vnitřní strany krytu objektivu nebo foto naší skupiny bez naší skupiny... Vzhledem k předvedenému umu a schopnostem, by se dalo odhadovat, že byla absolventkou některé z uměleckých škol fotografování a její služba nám byla doslova a do písmene k nezaplacení!

Cesta ze Sněžky byla kořeněna neustále se měnícím počasím. Vrchol Sněžky byl co chvíli zahalen v mracích, co chvíli zalitý paprsky slunce... My jsme se v oblasti Obřího hřebenu poctivě seřadili do husího útvaru a štrádovali si to k Chatě Jelenka, kde bylo v plánu další zastavení. V době našeho příchodu byla restaurace plná k prasknutí a do dnešního dne je nepochopitelné, jak se tam mohli všichni klienti NCK vejít. V restauraci kraloval jeden číšník, který svoji činnost pojal celkem divadelně a jeho sólové vystoupení by mohlo být učebnicové pro mnoho jeho kolegů v jiných hostinských zařízeních. Roztočit pivo, malinovku, omýt sklenice, při tom si jedním okem číst objednávky, druhým kontrolovat stav hladiny nápojů hostů u stolu a to vše najednou... Člověk by si řekl, že ten šílenec dokázal tolik úkonů najednou že byl snad i schopen naráz číst si noviny, dívat se na televizi, telefonovat a při tom se i posr... a to všechno ve spánku...  To už se ale pomalu začalo smrákat, což byl jasný signál k odchodu.

Profil trasy z Jelenky na Pomezní boudy dával předpoklad k bezproblémovému přesunu. Cesta pro nás byla obohacena o sáňkující kaskadéry, kteří si to právě od Jelenky šustili rychlostí větší, než je rychlost běžná a život zaručující po případném nárazu do stromu.

Před Pomezními boudami proběhla jedna zajímavá historka... Pan řidič autobusu byl informován v jaký přibližný čas má být na smluveném místě v oblasti Pomezních bud. Pouze bylo z naší strany vyžadováno telefonické upozornění 10 min. před dosažením cíle. Při tomto telefonátu vyšlo najevo, že náš pan řidič je skutečně schopen být za domluvených 10 min. na boudách, ale Davidových, nikoli Pomezních... V převedení na kilometry po silnici, to dávalo popletení o cca 45km... Nakonec, nebylo to zase tak hrozné, mohlo to skončit hůře... ...slovo Pomezky lze při troše fantazie zaměnit třeba za Pustevny...

Na Pomezních boudách jsme zapadli do knajpy a vyčkali příjezdu pana řidiče s tím, že jsme doufali ve volbu delší trasy po silnici, nikoli zkratku přes hřebeny...

Cesta do domoviny již neměla výrazných ani méně výrazných zádrhelů a zájezd tak lze opět hodnotit kladně a opět se musí ještě jednou vytknout vynikající spolupráce s Krakonošem. Počasí, které si pro nás znovu schovával ve skladu na dně sněžných jam, bylo opravdu tím nejlepším, co nám mohl nabídnout! Krakonoši, díky, nebýt Tebe, jen těžko by měla Neexistující cestovní kancelář tolik spokojených klientů. Tvoje úloha je v naší firemní struktuře naprosto zásadní a my všichni věříme, že i nadále s námi budeš spolupracovat ve stejném duchu a za stejných podmínek. Díky.

Vážení účastníci, naši drazí klienti, díky za Vaši účast a nejen na dalších zájezdech naviděnou. 
     

                                                                                                                                                                               -W-